Petitieonline.com

Vrem parcul Pallady

Contactați autorul petiției

Update 3: Primăria Municipiului București continuă să dea cu seen

2026-06-10 07:58:19

Primăria Municipiului București continuă să dea cu seen petiției prin care cerem înființarea Parcului Pallady.
Deși pe 9 aprilie am primit numărul de înregistrare 59756 pentru petiția trimisă, 30 de zile mai târziu nu primisem niciun răspuns oficial. Ba mai mult, nici măcar la ședința Consiliului General al Municipiului București din 13 mai n-am putut cere un status pentru aceasta, pentru că președintele de ședintă a plecat când venise rândul cetățenilor să ia cuvântul.
Din telefoanele date prin centrala instituției, am aflat că petiția noastră a ajuns într-un birou de direcție de specialitate și-a rămas încremenită acolo.

Nu ne așteaptam să fie simplu, dar nici politicienii n-ar trebui să se aștepte să uităm de parc. Nevoia oamenilor pentru spații verzi publice chiar nu-i un moft.

Așadar, ce-i de făcut mai departe?

1. Noi am trimis cerere de audiență la toate partidele care au reprezentanți în Consiliul General al Municipiului București. Consilierii generali pot face cu ușurință interpelări și cere informații de la orice instituție subordonată. Vrem să vedem dacă sunt dispuși să dea o mână de ajutor, iar pe măsură ce vom purta discuții, vom reveni cu vești.

2. Tu trimite petiția vecinilor tăi oricum îți e la îndemână: ca link scurt - https://dub.sh/parcpallady, ca URL exact - https://www.petitieonline.com/vrem_parcul_pallady ori ca share de postare de pe această pagină. Politicienii sunt „sensibilizați” de numerele mari de oameni. Dacă o să fim mai mulți, o să devenim greu de ignorat.

3. Urmărește-ne, pentru că vom avea nevoie și de niște timp din partea ta. Dacă petiția noastră rămâne blocată prin sertarul în care a ajuns, vom organiza proteste și manifestații publice în fața Primăriei Capitalei. 

Dă-ne un semn aici sau în mesaj direct dacă vrei să te implici și tu în campania pentru înființarea unui nou parc în București!


Beniamin Gheorghita - Grupul de Initiativa Civica Pallady

Update 2: au fost alocati bani din bugetul Primariei Sector 3 pentru parcul Pallady!

2026-05-06 07:17:43

Au fost alocati bani pentru Parcul Pallady!

In sedinta de Consiliu Local Sector 3 din 29 aprilie 2026 a fost votat un amendament care aloca buget pe anul 2026 pentru parcul Pallady, de aproximativ 560.000 de euro.
⚠️ Exista totusi un risc: in anul 2025, undeva la 50% din alocarile bugetare nu au fost puse in practica. Adica s-au dat bani dar nu s-a facut nimic.

Ce avem de facut mai departe?

Va trebui sa facem interpelari periodice in sedintele de Consiliu Local Sector 3 cu privire la stadiul implementarii acestui amendament iar daca lucrurile nu se vor misca, vom incepe proteste periodice la Primaria Sectorului 3 pana se vor misca rotitele.

📢 Tine aproape, da vestea si catre restul vecinilor si vom reveni cu update in fiecare luna pe masura ce vom avea vesti de la administratia locala.


Beniamin Gheorghita - Grupul de Initiativa Civica Pallady

Update 1: am depus solicitarea la Primaria Capitalei!

2026-04-20 10:30:23

Primăria Capitalei știe că ne dorim Parcul Pallady! Am depus petiția, înregistrată cu numărul PMB 59756 / 9.04.2026, care are deja peste 1.000 de semnatari, și nici nu este prima noastră astfel de inițiativă, de câțiva ani încoace cerem spații verzi publice în zona Pallady, o zonă a Bucureștiului în care dezvoltarea urbană s-a făcut după ureche, nu după cum ar trebui să se dezvolte un oraș modern care prețuiește sănătatea locuitorilor săi.

Ajută-ne să desfundăm urechile politicienilor, să ne audă vocile și să nu ne mai ignore cererea pentru un parc care ar fi trebuit să existe și fără să fie nevoie ca locuitorii să-l ceară prin petiții, luari de cuvânt în plenul ședințelor de consiliu sau proteste. Distribuie petiția pe canalele social media pe care le folosești și pe grupul de WhatsApp al blocului tău și ajută-ne să ne facem auziți!

Ce se întâmplă mai departe?
1. În luna mai vom cere întâlniri cu toate partidele care au consilieri în Consiliul General al Municipiului București. Le vom prezenta textul petiției și îi vom întreba direct dacă își iau agajamentul că vor vota pentru amenajarea unui parc public în cartierul Pallady/Policolor, atunci când proiectul va fi supus la vot.
2. Dacă nu vom primi un răspuns la petiția noastră din partea Primăriei Capitalei până pe 10 mai (termenul legal), vom cere audiențe la Administratorul Public și Primarul Capitalei.
3. Dacă nici audiențele nu ne vor aduce mai aproape de amenajarea Parcului Pallady, vom aduce petiția în atenția consilierilor generali direct în ședințele CGMB prin luări de cuvânt ale cetățenilor.
4. Dacă nici prin intervențiile publice în ședințele Consiliului General nu vom mișca lucrurile, vom începe proteste regulate și o campanie susținută prin care să ne asigurăm că vocea noastră nu poate fi ignorată.

Soluții există.
Dovezi că implicarea civică funcționează, de asemenea, există.

Dar avem nevoie de susținerea ta.

Dă mai departe link-ul spre petiție de aici: www.petitieonline.com/vrem_parcul_pallady
Pune la avizier un poster pentru petiție: https://drive.google.com/file/d/1hM3-NcA5HppmgaretX_sx_BJ4u_3BCXv/view
Dă-ne un email pe adresa parcpallady@gic-pallady.ro dacă vrei să te implici mai mult.


Beniamin Gheorghita - Grupul de Initiativa Civica Pallady



Distribuiți această petiție

Ajutați această petiție să obțină mai multe semnături.

Cum să promovați o petiție?

  • Partajați petiția pe peretele Facebook și pe grupurile care au legătură cu subiectul petiției.
  • Contactați-vă prietenii
    1. Scrieți un mesaj în care explicați de ce ați semnat această petiție, având în vedere că este mai probabil ca oamenii să o semneze dacă înțeleg importanță subiectului la care face trimitere.
    2. Copiați și lipiți adresa web a petiției în mesajul dumneavoastră.
    3. Trimiteți mesajul folosind e-mail, SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram și LinkedIn.